...

E- Dönüşüm

E- Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura Düzenleme ve İletme

V.5.2. e-Arşiv Faturanın Düzenlenmesi ve İletilmesi

Merhaba sevgili okurlar! Bugün sizlerle e-Arşiv Fatura’nın ne olduğunu, nasıl düzenlenip iletilmesi gerektiğini ve bu konudaki önemli detayları paylaşacağım.

e-Arşiv Fatura Nedir?

e-Arşiv Fatura, elektronik ortamda oluşturulan ve e-Fatura uygulamasına kayıtlı olmayan alıcılara talepleri üzerine kağıt ya da elektronik olarak gönderilen bir belge türüdür. Peki bu ne anlama geliyor?

e-Arşiv Fatura’nın Önemi

Elektronik fatura sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte e-Arşiv Fatura’nın önemi de artmıştır. Hem kağıt israfını azaltarak çevreye katkıda bulunur, hem de işlemlerinizi hızlandırır.

Kağıda ve Elektronik Olarak İletme

e-Arşiv Fatura’nın kağıt olarak iletilmesi durumunda baskı işlemi mükellef tarafından gerçekleştirilebilir. Elektronik ortamda ise özel formatlar kullanılır.

Basım ve İletim Seçenekleri

Kendi Başınıza Baskı Yapma

Evet, doğru duydunuz! İsterseniz bu faturaları kendiniz basabilirsiniz. Pratik ve hızlı bir yöntem!

Faturanın İmza Gereksinimleri

İmza Zorunluluğu

Faturaların baş tarafında, iş sahibinin veya onun adına imza atabilecek kişinin imzasının bulunması zorunludur. Bu, vergi uygulamaları bakımından önemlidir.

Hazır İmzalı Fatura Oluşturma

Bu hükme göre, düzenleyenin imzasını notere tasdik ettirip basım sırasında eklemek suretiyle hazır imzalı olarak da fatura düzenlenebilir.

Düzenleme Zamanı ve İbraz Zorunluluğu

Düzenleme Zamanının Gösterimi

e-Arşiv Fatura uygulamasında düzenlenen belgelerde düzenleme tarihi yanında saat ve dakika olarak gösterilmesi zorunludur.

e-Arşiv Fatura Uygulama Süreci

Elektronik İletim

Elektronik ortamda iletilen e-Arşiv Fatura’nın kağıda basılmasına gerek yoktur. Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak bu kadar kolay!

Kâğıda Basımın Gerekliliği

Sevk irsaliyesi, irsaliye yerine geçen e-Arşiv Fatura’nın kâğıt çıktısının malın yanında bulundurulması gerekliliğidir.

e-Arşiv Fatura’nın Diğer Kullanımları

Sevk İrsaliyesi

İrsaliyeli Fatura Kullanımı

İrsaliyeli fatura yerine e-Arşiv Fatura’nın kullanılabilmesi için belli şartların sağlanması gerekmektedir.

El Terminalleri ile Fatura Teslimi

El terminalleri aracılığıyla verilen e-Belgeler, standartlar dahilinde kâğıt çıktılarına dökülebilir.

Sonuç

e-Arşiv Fatura, elektronikleşen dünyamızda işlerimizi daha pratik ve hızlı bir şekilde yürütmek için bize sunulan bir nimet. Fakat doğru uygulamalarla bu nimetten tam anlamıyla faydalanmak mümkün. Umarım bu yazı, e-Arşiv Fatura’nın nasıl düzenlenip iletilmesi gerektiği konusunda sizlere yardımcı olmuştur.

 

e-Arşiv Fatura İle İlgili Önemli Bilgiler

Merhaba değerli okuyucularımız! Elektronik ortamda iletim söz konusu olduğunda birçok kişinin aklına takılan bazı sorular bulunmakta. İşte bu soruların başında e-Arşiv Faturanın kullanımı geliyor. Gelin, bu karmaşık görünen konuyu basitçe ele alalım.

Elektronik İletimde Fatura Basımı

Öncelikle şunu belirtelim: e-Arşiv Faturanın elektronik iletim durumunda kâğıda basılmasına gerek yok. Ne harika, değil mi? Ancak bu kadarla bitmiyor!

Sevk İrsaliyesinin Zorunluluğu

Elektronik ortamda iletimde bulunurken, sevk irsaliyesi ya da irsaliye yerine geçen belgenin malın yanında olması zorunlu. Peki, e-Arşiv Fatura çıktısını nasıl kullanırız?

e-Arşiv Fatura Çıktısı İçin Gerekenler

Evet, e-Arşiv Fatura çıktısını irsaliye olarak kullanabiliriz ama bazı şartları yerine getirmemiz gerekiyor:

  • Faturanın düzenleme tarihi ve saati belirtilmeli.
  • “İrsaliye yerine geçer.” ifadesi eklenmeli.
  • Satıcı veya yetkili tarafından imzalanmalı.

EPDK ve Lojistik Firmaları

EPDK’dan alman dağıtım veya tedarik lisansları ile doğal gaz ve elektrik dağıtım ve satış faaliyetinde bulunanlar ile 8/1/2018 tarihli ve 30295 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca M1 ve M2 yetki belgesi alan kargo ve lojistik işletmeleri ile Başkanlıktan yazılı izin alan mükelleflerin, e-Arşiv Faturaların düzenlenmesinde ve müşterilere kağıt ortamda tesliminde, el terminallerini de kullanılabilmeleri mümkün bulunmaktadır.

El terminalleri aracılığıyla verilecek e-Belgelerin kâğıt çıktılarında matbu belge kullanılabileceği gibi standartları 27/12/1996 tarihli ve 22860 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliğ (Seri No:52)’in 5 inci bölümünde belirtilen termal kağıtlar da kullanılabilecektir.

Bahse konu mükellefler, matbu/termal kağıtta yer alan bilgilerle elektronik ortamda oluşturdukları faturalarda yer alan bilgilerin aynı olması koşuluyla sayaç mahallinde el terminalleri ile fatura düzenleyebilir ve kağıt çıktısını el terminali aracılığıyla iletebilir.

El Terminalleri İle Fatura Düzenleme

El terminalleriyle e-Arşiv Faturalarının düzenlenmesi ve müşterilere teslimi mümkün. Hem de standart termal kağıtlarla bile! Ancak dikkat! Elektronik ve kâğıtta oluşturulan bilgiler aynı olmalı.

Perakende Satışta ÖKC Kullanımı

ÖKC’ler üzerinden yapılan satışlarda, e-Arşiv Fatura ile belgelendirme işlemleri var. Ve bu belgeler, ÖKC lerden bilgi fişiyle sevk irsaliyesi yerine geçebilir. İlginç, değil mi?

ÖKC’ler üzerinden gerçekleştirilen ve e-Arşiv Fatura ile belgelendirilen perakende mal satışları ile hizmet ifalarında, 3100 sayılı Kanun ve 15/6/2013 tarihli ve 28678 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No:426) kapsamında yapılan düzenlemelere uygun olarak ÖKC lerden (yeni nesil dâhil) düzenlenecek bilgi fişi, satış anında düzenlenmek ve satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanmak şartıyla sevk irsaliyesi yerine geçer.

Başkanlık gerek görmesi halinde bu bölüm hükmünün uygulamasında sektör ve mükellef grupları itibarıyla özel izin verebilir, e-Arşiv Fatura formatmda ve faturanın alıcısına teslim yöntemlerinde değişiklik yapabilir.

Satış İşlemleri

Satış esnasında birçok seçenek sunuluyor. Ürünlerin filtrelenmesi, barkodla arama ya da manuel arama gibi. Peki ya müşteriye ait iskontolar?

İskonto ve Fiyat Değişiklikleri

Eğer müşteriye özel iskontolar veya fiyatlar tanımlıysa, sistem bu fiyatlara göre çalışır. Ancak yetkililere bağlı olarak fiyat değişiklikleri de yapılabiliyor.

Evrakın Güvenliği

Son olarak, evraklarınızı yedeklemeden üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca, entegre programlara gönderilmeden de yazdırabilirsiniz.

Sonuç

e-Arşiv Fatura ile ilgili tüm bu bilgiler, işlerinizi ne kadar kolaylaştırabileceğini gösteriyor. Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak, işlemlerinizi daha verimli hale getirebilirsiniz.

 

 

Satış işlemleri tüm satış faturasının oluşturulduğu kısımdır. Cari seçtikten sonra üzerinde tıklayarak satışa başlanabilir veya direk satış ekranında iken önce cari seçerek satışa başlanabilir. Satış esnasında ana gruba göre ürünler filtrelenebilir okucu veya kamera yardımıyla barkod okutulabilir aynı zamanda stok kodundan veya ürün isminden manuel olarak da arama yapabilirsiniz. Satış esnasında müşteriye ait farklı adreste depo veya şubeler varsa onlar seçilerek ilerlenebilir. Müşteriye ait tanımlı iskontolar veya fiyatlar varsa o fiyatlara göre sistem çalışır. İstenirse yetkiye bağlı olarak iskonto yapılabilir veya fiyat değiştirilebilir.

Hazırlanan evrak yedeklenmediği sürece veya arka taraftaki entegre programa gönderilmediği sürece üzerinde değişiklik yapılabilir, yazdırılabilir.

Kullanıcı Görüşleri

Ceki Kohen

"Kullanımı en kolay market muhasebe programı. Çamlıca Barkod ile iletişim kurarak her türlü desteği alabilirsiniz."

“Samet Eroğlu

"Uygulama içireği, tasarım ve raporlama kolayli herseyiyle mükemmel..."

Cem İrken

"Herşey gayet iyi düşünülmüş. Kullanım kolaylaştırılmış. Cari hesap veya kasa gibi bütün detayları görebiliyoruz. Yapanlara teşekkür ederim."

“Şeref Seyen”

"3-4 gündür denemeler yapıyorum, ihtiyacımı karsilayacagini düşünüyorum. Kullandikca ihtiyac duyacağım hususlarda destek alabilir ve geri bildirimlerimiz ile gelismesine arti olacak fikirlerimiz değerlendirilir ise harika olur."

“Sibel Çelik”

"Super. Olumsuz yorumlara inat harikasiniz:) başarılarınizin devamini diliyorum ellerinize sağlık."

“Veysel Karadağ”

"Çok detaylı ve başarılı Çok hızlı çalışıyor. Tebrikler"

Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi
09:15am – 18:30pm
Uzaktan 7 gün 9.00 - 21.00 arasında

Pazar

Bize Ulaşın

Herhangi bir sorunuz varsa bize bildirin!

12 + 2 =

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz.
Kabul Et
Reddet
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.