Depo Yönetiminde Başarının Sırrı
Depo yönetimi firmaların en hassas noktası. Birçok firma depo yönetiminde gol yiyor. Bunun çözümü olarak barkod sistemi kullanmak en akıllıca çözüm gibi duruyor.
Son yıllarda Rf-id teknolojisinin gelişmesiyle bu konu birçok yerde gündeme geldi ise de perakende noktasında çok efektif bir kullanımı oluşmadı. Bazı büyük tekstil firmaları deneyip vazgeçerken bazı yerlerde Rf-id kullanımı hala devam ediyor. Ama gıda perakendesinde henüz aktif bir uygulama ile biz karşılaşmadık.
Depoların siparişten mal kabule oradan şube sevke uzanan iş süreçlerinde barkod sistemi çok efektif olarak kullanılmakta. Barkod hala eskimeyen zaman zaman şekil değiştiren bir teknoloji.
Eğer sipariş aşamaları barkoda dayalı olarak verilirse ve firmalardan ya da şubelerden merkez depoya gelen siparişlerde barkoda dayalı olarak oluşturulursa deponun ve depocunun işi çok kolay hale geliyor.
Belirli bir disipline göre yapılandırılmış olan depolardan gelen kamyonların boşaltılıp raflanması ardından siparişlere göre ürün toplanması depo personelinin hata ihtimalini ortadan kaldırırken çok daha az yorucu bir hal alıyor. Kâğıt kaleme dayalı işlemlerde ürün çeşitliliğinin bu kadar artması yüzünden birçok ürün hatalı sevk edilmekte veya birçok kontrol noktasından geçirildiği için personel maliyetlerini artırmakta.
Halbuki barkod sistemine dayalı bir mal kabulde ürün barkodu, koli barkodu veya palet barkodu okutularak doğru ürünler teslim alınmakta ve doğru ürünler şubelere veya müşterilere sevk edilmekte.
Burada kullanılan en büyük unsur ise el terminali. Eski nesil kalem ile kullanılmak zorunda olan Windows CE veya Windows Mobile işletim sistemine sahip el terminalleri yerine parmakla kullanılan Android işletim sistemine sahip yeni nesil el terminalleri kullanmak çok daha efektif.
Windows el terminalleri üzerine geliştirilen yazılımlar cihaz kaynaklarının düşük olmasında dolayı belirli bir kapasitenin üzerine çıkamazken Android el terminalleri neredeyse bilgisayar kayakları ile yarışır hale geldi. 2 GB,3 GB,4 GB Ram belleğe sahip cihazlar minimum 8 GB Rom bellekle satın alınabilmekte eğer kullanıcı talep ederse 16, 32 ,64 veya 128 GB Rom seçenekleri ile de alınabiliyor. Yeni nesil 2d okuyucular ile gelen Android el terminalleri okuma performansı olarak ta çok öne çıkarken hafif olması ebat olarak daha da küçülmesi parmakla kullanılıyor olması gibi birçok artı unsuru da içerisinde barındırmakta.
Burada bu kadar anlattığımız terminalin olmazsa olmazı bu kadar özelliği destekleyen iyi bir yazılımı da beraber olması gerekiyor.
Deponuzda sayım yapmanızı sağlayan sayım modülü günlük ürünlerin teslimatı için plansız mal kabul, siparişe dayalı ürünlerin teslim alınması için planlı mal kabul, şubelerin sipariş oluşturabilmesi için şube sipariş, satın alma sipariş işlemleri firmaların siparişe istinaden göndermiş olduğu ürünlerin mal kabulünü sağlamaktadır. Planlı depo sevk işlemi ile şubelerden gelen siparişe istinaden ürün toplamı işlemi ve depo sevk işlemi yapılmaktadır. Burada hassas olan kamyonlarda ayrı depo olarak tanımlanmakta ve şubelere ürün gittiği zaman şube sipariş teslim işlemi ile kamyonda ürün teslimi yapılabilmektedir. Bu şekilde nakliye esnasında kamyonda kalan ürünler ayrı olarak takip edilebilmekte hata oranı minimize edilmektedir. Eğer firma cep depo kullanıyorsa depo sevk işlemi ile koltuk altı depodan veya mağazaya ait depodan ürünün mağazaya çıkarken kullanıldığı işlem menüsüdür.
Depo yönetimi bir sanattır. Bunun en iyi sanatçılarında biride Veyron Yazılımdır.