Sayım genellikle firmaların yeni yıla geçerken envanter durumunu öğrenmek için yaptıkları bir etkinliktir. Normalde yılda bir kez yapılan sayım işlemi günümüzde bazı sektörlerde günlük bazı sektörlerde aylık veya yıllık olarak yapılırken bazı sektörler bazı bölümlerini günlük olarak saymaya başladı. Andorid tabanlı el terminali ve cep telefonlarında kullanılmak üzere geliştirilen Veyron sayım programı oldukça esnek çözümler sunuyor.

Günlük sayımın nasıl mümkün olabileceğini düşünmeyin. Çünkü özellikle sahada satış yapan firmalar sabah araç yükleme işlemini yaparken günü kapattıktan sonra akşam sayım yaparak araç boşaltma işlemini yaparlar. Ayrıca bazı süpermarketler özellikle sigara veya parfüm gibi çok çalınan ürünlerini günlük sayarak stok kontrolünü yapmaya çalışıyorlar.

Android El Terminali veya Telefona Yüklemek İçin Tıklayınız. Tamamen Ücretsiz. Reklam İçermez.

El Terminali ile Sayım

Son yıllarda gelişen el terminalleri ve geliştirilen el terminali programları ile reyon bazlı sayım yapmak çok kolay. Ürünlerin barkodları el terminalinin barkod okuyucusu ile okutularak çok hızlı bir şekilde yapılan sayım işlemi ERP veya stok takip programına aktarılarak sayım güncelleme işlemi yapılır. Sayım güncelleme işleminden sonra firmalar kayıplarını ve bu kayıpların parasal değerinin raporunu alabilirler.

Stok sayım işlemini kâğıt kalemle yapıp kullanılan stok takip yazılımına girmek artık çok eskide kaldı. Bu tür bir sayım işlemi çok zaman aldığı gibi barkod okuyucu kullanılarak yapılan işlemler kadar doğru sonuçlar vermez.

Sayım Programı

El terminalleri için geliştirilen Veyron Sayım Programı ile kategori bazlı, reyon bazlı sayım yapmak çok kolay.

 

Sadece barkod okuyucu kullanarak yapılan sayımlar ise bazı firmalarda hafızalı kablosuz barkod okuyucu ile yapılabilirken burada miktar girmek için sayısal tuşlar bulunmadığından çok uzun zaman almakta ve el terminali kadar doğru sonuçlar vermemektedir.

Envanter Yönetimi

Doğru envanter bir firmanın can damarını oluşturur. Hatalı yapılan mal kabul işlemleri, benzer ürünlerin aynı barkod okutularak satılması, hırsızlık, mağaza içinde ürünlerin yenmesi gibi birçok nedenle firmaların envanteri bozulur. Envanteri tekrar doğru hale getirmek için yapılan sayım işlemleri sayım kesinleştirme işleminden sonra oluşan sayım giriş ve sayım çıkış fişleri ile aktif hale gelir.

Sayım Kesinleştirme

Yapılan sayım kesinleştirme işleminden sonra stok sayısı eksik olan ürünler için sayım çıkış fişi oluşurken stok sayısı envanterden fazla olan ürünler için sayım giriş fişi oluşur.

Sayılan stoklar raporu alınarak kayıplar ve yapılan hatalı satışlar buradan izlenebilir.

Sayım işlemi bittikten sonra yapılan sayım kesinleştirme işleminden sonra alınan stok değer raporu ile firmanın alacak ve borçları da karşılaştırarak ne durumda olduğunu çekapı yapılmış olur.

Satış Sırasında Sayım Programı ile Sayım Yapmak Mümkün mü?

Sayım işlem satış esnasında yapılamaz. Sayım işlemi yapılacak ürün grubu disipline edilmeli ürün mümkün olduğunca tek reyonda toplanmalı ve sayılan ürün grubunun satışı durdurulmalıdır. Sayım işlemi başlamadan önce kasadaki aktarılmamış satış işlemleri ERP yazılımına aktarılmalı arkasından sayım sonuçları aktarılarak sayım kesinleştirme işlemi yapılmalıdır.

Stoklarınızın tamamını tek seferde saymak istiyorsanız mağazanızı satışa kapatarak kasalardaki satış evraklarını ERP programına aktarmalı arkasından sayım işlemini tekrar satış başlamadan önce bitirmelisiniz.

Sayım işlemi basit görünmesine rağmen oldukça zor ve karmaşık bir süreçtir. Kendi başına sayım yapmak isteyen firmalar ilk sayımını mümkünse profesyonel bir sayım firmasından destek alarak yapmalı ve işin nasıl doğru yapıldığını öğrenmelidir. Yoksa uykusuz geçen geceler hatalı sonuçları olan sayım sonuçları ile karşılaşmanıza neden olur.